/ Новости/ НИЗАМОВ ХАМАТ НИЗАМЕТДИН УЛЫ

#90летБалтачевскомурайону
#ихИменавИсторииНашихДеревень
#ТошкуровскаяБиблиотека

1910 елнын 3 фераленда Тушкыр авылында туган. Башлангыч белемне авылдагы мэктэптэ ала. Аннан Мэнэгэз авылы балаларын 4 ел укыта.
1922-26 елларда Уфада рабфакта укый. 1926-27 елларда Тушкыр жидееллык мэктэбендэ тарих, география фэннэрен укыта.
1941 елдан 1943 елнын августына кадэр сугышта булла. Авыр тэн ярасы алып кайта. Гомернен сонгы коненэ тиклем мэктэптэ эшли. 1975 елнын 3 февралендэ вафат булла.
1960 елларда авыл, колхоз, мэктэп тарихын жыю, язу белэн мавыга башлый.
Республика архивларында, музейларында туган ягына кагылышлы куп документлар, материаллар, экспонатлар туплый. Авылга нигез салучыларнын шэжэрэлэрен този. Тормыш иптэше Гиззатуллина Газима Ахун кызы белэн жыелган материаллар, документлар нигезендэ альбомнар чыгаралар. Шулай итеп алар Тушкыр мэктэбендэ бай эчтэлекле музейга нигез салалар. Кызганычка каршы, 2010 елда мэктэп хэм музей янып китсэ дэ, Хамат абый тозегэн шэжэрэлэрнен кучермэлэре калды хэм авылыбыз халкы шул буыннар чылбырын дэвам итэ.